Jdi na obsah Jdi na menu
 


Certifikát BDIH

25. 2. 2012

 

BDIH

BDIH certifikát

Historie

Budete-li se na našem trhu zajímat o kosmetiku s co možná největšímobsahem skutečně přírodních látek, setkáte se na našem trhu nejčastějise známkou Přírodní kontrolovaná kosmetika . Nejstarší, původně pouze vNěmecku platná známka kvality z roku 1996 (uděluje ji německá asociaceBDIH - Spolkový svaz německých podnikatelů v průmyslu a obchodusdružující obchodní a výrobní firmy z oblasti farmacie, health careproduktů, potravinových doplňků a kosmetiky ) je dnes jednou znejčastěji užívaných ochranných známek i na mezinárodní úrovni. Výrobkys certifikátem BDIH nemohou obsahovat ropné produkty, syntetickékonzervační a vonné látky ani syntetická barviva. Suroviny se nesmějízískávat z mrtvých zvířat a výrobky ani složky nesmějí být na zvířatechtestovány. Rostlinné suroviny pocházejí, pokud je to možné, buďto zekologického zemědělství nebo z kontrolovaných sběrů ve volné přírodě.Splnění podmínek posuzuje mezinárodní institut Ecocontrol v Osterode.Pozor: známka BDIH nemusí nutně znamenat, že se jedná o bioprodukt! Vdobě, kdy směrnice vznikala, nebyl na ekologický původ přírodníchsurovin kladen takový důraz jako nyní. Z těchto důvodů v názvu nejsouvýrazy „bio“ ani „organic“, ale „Kontrollierte Natur Kosmetik“. Ačkolivjsou při výrobě používány zpravidla certifikované biosuroviny, jejichskutečný podíl v konečných výrobcích není na obalu procentuelnědeklarován. Na našem trhu lze s tímto logem získat vybrané výrobkyznaček: Lavera/Laveré, Logona, Sante Naturkosmetik, Primavera, Weleda,Dr. Hauschka, Maharishi Ayurveda, Fitne a jiné.

Zdroj: Biospotřebitel

Kontrolovaná přírodní kosmetika

Po boomu tzv. přírodní kosmetiky v posledních letech je pro zákazníky obtížné se orientovat v tom, co skutečně je a co není přírodní. Za této situace se výrobci čisté přírodní kosmetiky v Německu rozhodli společně vypracovat pravidla, která by používání pojmu přírodní kosmetika upravovala. V roce 2001 tak vznikla Směrnice pro kontrolovanou přírodní kosmetiku. Splnění přísných kritérií pro kontrolovanou přírodní kosmetiku posuzuje pro každý nový výrobek nezávislý mezinárodní institut Ecocontrol v Osterode. Na základě jeho kladného posudku získá výrobce pro konkrétní výrobek oprávnění používat název a ochrannou známku "Kontrolovaná přírodní kosmetika" BDIH.

Kritéria pro výrobky kontrolované přírodní kosmetiky

 1. Rostlinné suroviny pochází, pokud je to možné, z kontrolovaného ekologického zemědělství nebo z certifikovaného sběru ve volné přírodě.
 2. Výrobky ani výchozí suroviny nejsou testovány na zvířatech. Nesmí se používat suroviny z mrtvých zvířat.
 3. Použití prokazatelně neškodných minerálních látek (např. kuchyňské soli) je povoleno, s výjimkou bodu 5 a 6.
 4. Suroviny využitelné s omezením: emulgátory a tensidy. Povolené jsou pouze ty emulgátory a tensidy, které se vyrábí z rostlinných tuků, olejů a vosků, z lecitinu, lanolinu, včelího vosku, rostlinných cukrů a škrobů, rostlinných bílkovin. Použití konkrétních látek definuje pravidelně aktualizovaný seznam povolených surovin.
 5. Kontrolovaná přírodní kosmetika důsledně nepoužívá parafín, vazelínu či jiné ropné produkty.
 6. Kontrolovaná přírodní kosmetika nesmí obsahovat syntetická barviva a syntetickou parfemaci.
 7. Kontrolovaná přírodní kosmetika neobsahuje syntetické konzervační látky.
 8. Dodržování uvedených kritérií zajišťuje mezinárodně činný institut Ecocontrol v Osterode.Dodržení kritérií je dokumentováno udělením ochranné známky "Kontrolovaná přírodní kosmetika".

Další závazky výrobců kontrolované přírodní kosmetiky

 1. Transparentní výrobní postupy a pravdivé informování spotřebitelů.
 2. Aktivní nasazení proti používání genetických manipulací pro získávání rostlinných a živočišných surovin. Zároveň aktivní podpora ekologického zemědělství.
 3. Důraz na ekologickou únosnost výroby a použitých obalových materiálů. Ekologická likvidace odpadů.
 4. Sociální únosnost výroby: využití surovin z projektů ve třetím světě, fair trade.

Zdroj: Weleda.cz

Homepage certifikace BDIH: ionc.info

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář